تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - قدم هفدهمین در رسیدن به زندگی با آرامش، انتقاد ...

قدم هفدهمین در رسیدن به زندگی با آرامش، انتقاد ...

قدم هفدهمین در رسیدن به زندگی با آرامش، انتقاد منصفانه زن وشوهر از همدیگر


حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین تقی پور:
 زن وشوهر در خانه اهل انتقاد باشند نه انتقام.انتقاد مورد پذیرش اسلام است. اهمیت قدم هفدهم این است که انسان برای رسیدن به رشد حقیقی باید آسیب شناسی را فراموش نکند و آنگاه عیب ها را یک به یک در مسیر زندگی اصلاح کند
.عیب شناسی اولین قدم در مسیر کمال است.اماجهالت وغفلتِ انسان ها بعضی وقت ها اجازه فهم عیب را به انسان نمی دهد که مانع رسیدن دستیابی شخص به عیب ها می شود.وما موظفیم همدیگرراتذکر دهیم چرا که "وَ ذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْری‏ تَنْفَعُ الْمُؤْمِنینَ"سوره : ذاریات/55

و ( مؤمنان را ) تذکر ده ، زیرا تذکّر و پند مؤمنان را سود می بخشد.

البته شیوه ها وکیفیت آن راعرض می کنیم.در مجموعه ای که کار می کنیم انتقاد کنیم ودر صدد اصلاح آن برآییم.

اهل بیت علیهم السلام می فرمایند:بهترین همسر،همسری است که درصددباشد عیب ها راشناسایی کندوباهمکاری هم آن عیب رااصلاح کند.زن وشوهرخوب عیب های همدیگر را برطرف می کنند.

مولای خوبان امیر مومنان علیه السلام می فرمایند:محبوبترین شخص نزد تو کسی باشد که تو را به راه رشد هدایت وعیب های تورابه تو هدیه ونشان دهد.درحدیثی آمده هرکس عیب تورا مخفی می کند مطمئن باش دوست ویار تو نیست بلکه دشمن توست.

ده الی پانزده سال رفیق هست ولی هنوزیکبار هم عیب توراتذکرنداد این  شخص نمی تواند دوست تو باشد.

در بیان انتقاد باید درست وسالم عمل شود اگر نسنجیده انتقاد کنیم نه تنها مشکلی حل نمی شود بلکه زمینه مشکل جدید را فراهم می کند.
پس در گفتن انتقاد به چند فاکتور نیاز داریم تابا رعایت آن هدف کارساز باشد:

1-در زمان انتقاد مواظب باشیم طرف مقابل همسر یا شوهر آمادگی ذهنی داشته باشد.خسته ازکار آمده-در اوج عصبانیت –در ناراحتی و... نگوئید چون پذیرش ندارد وزمان مناسب نیست.

2-مکان انتقام، گاهی درجمع،در خیابان-بیابان انتقاد می کنند شاید درست نباشد پس جا ومکان درست انتخاب شود.

3-زبان انتقاد،زبان اهداء عیب برای هدیه عیب باشد نه زبان انتقام.

4-در انتقاد تا می توانیم غیر مستقیم باشد(انتقاد مستقیم کمتر نتیجه می دهد.)

5-میزان انتقاد،بعضی ها راه می روند انتقاد می کنند،فیلم می گیرند،عکس می گیرند،ضبط می کنند،هر روز از هر کلمه وفعالیتی عیب می گیرند این همسر دیگر دست وپا گم می کند مثلا شوهر آنقدر برای مهمانی که برایش مهم است اضطراب ایجاد می کند استرس برای همسر ایجادکرده وحالت روانی آرامش را از زن می گیرد.

6-گفتن خوبی ها در بین بدی ها،مقام معظم رهبری در فضای سیاسی –اجتماعی به رئیس جمهور،وزیر،فرمانده،شهردار،شورای شهرو......انتقاد کنید ولی طوری شمشیر نکشید که همه راهها را ببندید.قالب و شیوه انتقاد لازم نیست با زبان باشد گاهی با پیامک –ایمیل-نامه_گاهی در قالب داستان و......گاهی به در بگویید دیوار بشنود.

7-نیت انتقاد،یعنی اینگونه نباشد که  بخواهی زهرخودرا بریزی؟