قدم پانزدهم در رسیدن به زندگی با آرامش نداشتن سوءظن و...

قدم پانزدهم در رسیدن به زندگی با آرامش نداشتن سوءظن و داشتن حسن ظن است   

                
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسین تقی پور:
 پانزدهمین قدم برای رسیدن به یک زندگی با آرامش و بدون دغدغه؛ نداشتن سوءظن و داشتن حُسن ظن است.بعضی ازصفات زشت است که ساختمان زندگی را به لرزه می اندازد، اما بعضی از صفات زشت است که ساختمان زندگی را ویران می کند و آن سوءظن است.
در قرآن سوره حجرات آیه12 می فرماید:یاأیـُّهَا الَّذیِنَ ءَامَنُوا اجتَنِبُوا کثیرًا مِنَ الظَّنَّ اِنَّ بَعضَ الظَّنَّ اِثمٌ وَ لاَ تَجَسَّسُوا...(ای کسانی که ایمان آورده اید!از بسیاری گمان ها بپرهیزید،چرا که پاره ای از گمان ها گناه است«و در کار دیگری» تجسس نکنید....)
بسیاری از گمان ها گناه است،به یک مجلس می رود یک نفر را می بیند،طرف بلند نشد می گوید او اصلا احترام نگذاشت،بنده خدا می گوید اصلا متوجه حضور نشدم،حالا آب بیاور حوض پر کن...(حالا طرف هر چه می گوید باور نمی کند).گمان بد نسبت به خانم؛ زندگی را تلخ می کند قرآن می گوید این گناه است. بدون هزینه مالی و بدون پول آرامش را به زندگیمان برگردانیم و آن اینکه گمان بد را از خود دور کنیم.امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند: سوءظن را کنار بگذارید که خداوند عز و جل از آن نهی کرده است.پیامبر خدا فرمودند:از دروغ ترین دروغ ها پرهیز کنید که آن سوءظن است.
اولین ضرر سوءظن،به خود انسان بدگمان برمی گردد.امیرالمومنین می فرماید:سوءظن آرامش را از انسان می گیرد،آن حضرت در جای دیگر می فرمایند: خوش گمانی مایه آرامش دل و سلامت دین است.
آثار سوءظن این است که آدم را عصبی می کند وحتی  به ریخت و قالب و شکل ظاهری فرد آسیب می زند.بدگمانی نسبت به همسر،ارتباط را نابود می کند،غیرت چیز خوبی است. و آن جایی است که طرف یقین دارد که همسرش ارتباط نامشروع دارداما اینکه فقط احتمال بدهد که همسرش چنین رابطه ای دارد فرق دارد.در اسلام آمده که مکروه است زمانی که همسر در خانه است و بدون حضور شوهرش،نامحرم وارد آن خانه شود،چون اسلام می خواهد این سوءظن حاصل نشود.
نیم زیادی از طلاق ها در زندگی بخاطر همین سوءظن ها است.خواهران و دخترانی که در سن ازدواج هستید از این وسائل(موبایل) استفاده خوب بکنید چون از مواردی که به سوءظن دامن می زند همین وسایل است .
سوءظن ایمان را فاسد می کند و دین را از بین می برد.
امیرالمومنین علیه السلام می فرماید:برای انسان بدگمان دینی نیست.زن و مرد دو آجر هستند که ساختمان زندگی را می سازند که ملات آن محبت است،سوءظن محبت را می گیرد.در روایات داریم اگر از کسی چیزی دیدید هفتاد بار بگویید شاید با من نبود،هفتادمین بار هم بگو شاید چیزی باشد من متوجه نشدم

راههای درمان سوءظن:

1.تقویت ایمان
 2-تفکر در آثار سوءبدگمانی
 3-پرهیز از تجسس
4-پرهیز از تحقق سوءظن
5-هر طور دوست داریم که دیگران با ما برخورد کنند همان طور با دیگران برخورد کنیم
6-عبرت بگیریم از بدگمانی هایی که زندگی را خراب کرده است
7-مشاوره بگیریم(مشاوره های دینی).اینها راه هایی است که سوءظن و بدگمانی را درمان می کند
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic