تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - قدم سیزدهم در رسیدن به زندگی با آرامش..

قدم سیزدهم در رسیدن به زندگی با آرامش..

قدم سیزدهم در رسیدن به زندگی با آرامش، عذرخواهی و پذیرش عذر
    


 حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین تقی پور:

 یک زندگی خوشبخت و با سعادت و زندگی بی تنش ،زندگی ای است که با وجود مشکلات عاطفی،سیاسی،اقتصادی امروزه،انسان در آن خوش باشد؛شبیه خوش بودن حضرت زینب(سلام الله علیها)در مجلس یزید که فرمود:ما رایتُ الا جمیلا

قدم سیزدهم:عذرخواهی و پذیرش عذراست.
عذرخواهی و پذیرش عذر هردو را بلد باشیم.چون غیر از پیامبر(صلی الله علیه وآله) و معصوم(علیه السلام)،معصوم دیگری نداریم که دچار خطا نباشند.بعضی ها مثل حضرت عباس و حضرت معصومه و...عصمت عملی دارند بقیه انسانها دچار خطا هستند،عصمت از خطا برای انسانهای معمولی غیرطبیعی است.عذرخواهی کنید در برابر همدیگر(هم زن هم مرد) از همدیگر عذرخواهی کنید.
امیرالمومنین (علیه السلام) می فرمایند:انکار اشتباه خود اصرار بر اشتباه است_عذرخواهی دلیل بر خردمندی مرد است_خردمندترین مردم عذرپذیرترین آنها هستند گاهی وقتها زن و مرد هردو لجوج هستند که این زندگی را تنش زامیکند.
در قرآن دو نکته داریم:
 نکته اول؛(عفو)معیار این است تو ببخش تا خدا ببخشد شما بگذر خدا بگذردقال رسول‌الله (صلی الله علیه وآله):ارحموا ترحموا و اغفروا یغفر لکم )یعنی رحم کنید تا به شما رحم کنند و دیگران را ببخشید تا بخشیده شوید. (تو نیکی کن و در دجله انداز تا ایزد در بیابانت دهد باز) اهل سرکوفت و بر هم زدن نباشید و مو را از ماست بیرون نکشید، اگر بخواهید در زندگی مو را از ماست بیرون بکشید،خداوند هم در زندگیتان مو را از ماست بیرون می کشد،که اگر خدا این کار را بکند آن وقت شیر مادر باید از ناخن درآید.چون خدا عادل است.اماعفو کردن سنت الهی است.
نکته دوم؛صفح کنید. صفح یعنی،بعضی وقتها شتر دیدی، ندیدی ؛بویژه نسبت به همسر.قرآن می فرماید:(نور/22)

وَ لا یَأْتَلِ أُولُوا الْفَضْلِ مِنْکُمْ وَ السَّعَةِ أَنْ یُؤْتُوا أُولِی الْقُرْبى‏ وَ الْمَساکینَ وَ الْمُهاجِرینَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ لْیَعْفُوا وَ لْیَصْفَحُوا أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَکُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحیمٌ

و صاحبان برتری مالی و وسعت معاش از شما ، از اینکه به خویشاوندان و فقیران و مهاجران در راه خدا بخشش نمایند ، کوتاهی نکنند و بر ترک آن سوگند نخورند و باید ( از بدزبانی و بد خلقی آنان ) عفو کنند و درگذرند ، آیا دوست ندارید که خدا شما را ببخشاید؟ و خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است.


امام باقر(علیه السلام): بهترین زنان کسی است که شوهر از دستش ناراضی شد بگوید دستم در دستت چشم برهم نمی گذارم تا از من راضی شوی.

برای دور کردن تنش،زن باید به مرد امتیاز دهد و بالعکس