تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - قدم 12 در رسیدن به زندگی با آرامش ...

قدم 12 در رسیدن به زندگی با آرامش ...

قدم 12 در رسیدن به زندگی با آرامش ،داشتن مشاوری عاقل؛خداترس و رازدار است   


حجه الاسلام والمسلمین دکتر حسین تقی پور :

در این فضای پرهیاهوی امروز چه گامهایی را برداریم تا خودمان غوغایی و پر آشوب نشویم.دراین غوغاسالاری امروز که هر کسی می خواهد فرهنگ خود را غالب کند و زور و بازو را به عنوان اهرم فشار علیه دیگران استفاده می کند ما چکار کنیم 
در این باتلاقی که دشمن برای ما و دیگران ایجاد می کند به آرامش برسیم. شایان ذکر است بحث ما بر محور خانواده میباشد که البته فراتر از آن در دیگر محورهای زندگی اجتماعی هم می شود اجرا کرد. 11قدم را اشاره نمودیم و اما دوازدهمین قدم اینکه ما مشاوری خداترس،باتجربه،بدون بخل داشته باشیم.

قرآن حق مشاوره را به پیامبرختمی مرتبت(صلی الله علیه و آله) سفارش فرموده است با اینکه پیامبر به مشاور احتیاج ندارد،ولی برای جامعه مسلمین مشاوره یک اصل است.مشاوره در بیان امیرالمومنین(علیه السلام)؛کمک گرفتن از عقل منفصل است. یعنی عقلی که در درون انسان نیست و سهم و روزی او نشده ولی  خداوند منان به اطرافیانش داده است.بخاطر همین امیرالمومنین (علیه السلام) می فرماید:کسی که با دیگران مشورت می کند در عقل آنها شریک می شود
مشاوره جهل مرکب را می زداید.جهل مرکب،یعنی انسان نمی داند که نمی داند و این درد بی درمان و کوری و کری است.زیرا اگر نمی داند،و می داند که نمی داند این ابتدای حرکت بسوی دانستن و رهیدن از جهالت. مثلا بعضیها نمی دانند که ثلث راباید وصیت کرد.اگربه ثلث وصیت نشود،وارثان می توانند بخورند یک ریال هم به میت ندهند.
برای وصیت نامه نوشتن مشاوره کنید که چطوربنویسید. قرآن می فرماید:تا  بین زوجین زمزمه اختلاف  شنیده شد از مشاور و حکم غافل نشوید.
سوره نساءآیه35:
 وَ إِنْ خِفْتُمْ شِقَاقَ بَیْنِهِمَا فَابْعَثُوا حَكَماً مِنْ أَهْلِهِ وَ حَكَماً مِنْ أَهْلِهَا إِنْ یُرِیدَا إِصْلاَحاً یُوَفِّقِ اللَّهُ بَیْنَهُمَا إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلِیماً خَبِیراً
یعنی و اگر از جدایى و شكاف میان آن دو(همسر) بیم داشته باشید، یك داور از خانوادۀ شوهر، و یك داور از خانوادۀ زن انتخاب كنید(تا به كار آنان رسیدگى كنند).
اگر این دو داور، تصمیم به اصلاح داشته باشند، خداوند به توافق آنها كمك مى‌كند؛ زیرا خداوند، دانا و آگاه است(و از نیات همه، با خبر است)...اگرشمامیترسید که بین زن ومرد جدایی شود میانجی گری کنید. نیت اصلاح داشته باشید .بقیه با خداست.بعضی هاشمشیر را از رو می بندند عزم را جزم می کنند تا طلاق را به ثبت برسانند.تا چند سال قبل دختر وقتی از خانه شوهر قهر می کرد و می آمد خانه پدر اولین کسی که با او دعوا می کرد؛ پدرومادر بودند که به دخترمی گفت چراآمدی؟یعنی اصل بر ساختن زندگی است نه فرار از مشکلات آن؛

اما در اسلام هر کس لیاقت مشاوره را ندارد از این رو برای مشاور خصوصیاتی بر می شمرد:

1-عاقل باشد،اسیراحساسات نباشد.

2-خداترس باشد،برای خدامشاوره بدهداگربه ضررش تمام شدآنهارابسپاردبه خدا و ثوابش را ازخدابگیرد.

3-صاحب نظر و متخصص در همان مورد مشورت باشد.

4-دلسوزباشد.

5-مقیدبه دین باشد.بعضی ازمشاورین بی دین هستند یا دین را لحاظ نمیکنند .دانش آموزی میگفت معلمم سرکلاس  میگفت استمنا در هفته یکی دو بار برای جوانان مفید است .

6-رازدارباشد.

7-حلیم وصبورباشد.

8-باتجربه باشد.

9-دوراندیش باشد.

10-بخیل نباشد.
یکی آمدپیش بهلول وگفت بهلول عاقل چه چیزبخرم تاسود کنم؟بهلول گفت:آهن بخر.یکی دیگرآمدپیش بهلول وگفت بهلول دیوانه چه بخرم؟گفت:پیازخوب است.طرف پیازراخریدوانبارکردوکسی ازاونخریدوپیازپوسیدوضررکرد،گفت:چکارکردی؟بهلول گفت:خطاب توبدبود.چرادراستعمال واژه بخیل هستی.