تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - ایجاد نشاط برای کانون خانواده در رسیدن به زندگی با آرامش

ایجاد نشاط برای کانون خانواده در رسیدن به زندگی با آرامش

یازدهمین قدم در رسیدن به زندگی با آرامش  وبدون اضطراب ؛ ایجاد نشاط برای کانون خانواده


 حجه الاسلام والمسلمین دکتر حسین تقی پور :

ده گامی که خوشبختی در زندگی یعنی یک زندگی بی اضطراب  وبدون دغدغه، و شاد و همراه با خوش مزه گی بین زن وشوهر، بین پدروفرزندان،بین مادر واعضای خانواده را رقم می زند؛ در خطبه های گذشته ارایه گردید.

شاید شخصی نوه ونتیجه وحتی بعضی ها نویره داشته باشند اما زندگی؛ یک زندگی شیرین  که وقتی داخل خانه می رود گویا داخل یک باغ و بوستان فرح بخش می شود ؛ نباشد. برخی ها که وارد خانه که می شوند احساس می کنند به زندان رفته اند.  لذا دیر به دیر به خانه  می روند . ا لبته برخی ها اهل کار هستندکارشان طوری است که باید بیرون بمانند،آنها را کار ندارم.
اما وقتی محیط خانه شیرین شود دوست داردکی کارتمام شودتا برود یک استکان چای پیش خانم بخورد. خستگی اش رفع شود.برای رسیدن به این زندگی باید قدم هایی برداشت.به لطف الهی ده قدم گفته شد و امروز  قدم یازدهم: این است که انسان زندگی را پرنشاط وشاد داشته باشد.این خیلی مهم است. انسان باید زندگی خود و فضای پیرامونی خانواده خود را با شادی و نشاطی که در اسلام تاکید فراوانی شده است ایجاد کند و بعد از ایجاد سعی در حفظ آن داشته باشد. آنقدر شاد کردن دل مومن در اسلام تاکید شدکه مضمون برخی از روایات حیرت انگیزاست..قانون صرف، خانواده ای با روحیه خشک و منجمد طعم شیرینی را می گیرد و تلخ می کند. شادی یکی از غذاهای روح بشراست.لذا اسلام از لباس سیاه منع کرده است البته دریک فضای مصیبت زده می پوشد و یا در مصیبت وعزای سالارشهیدان،ائمه(علیهم السلام) می پوشد ثواب دارد.اما سیاه پوشی به عنوان یک روش در زندگی را ممنوع کرده است.حتی اسلام ساختن خانه را روبروی آفتاب مستحب می داند، می فرماید:خانه هایتان را روبروی آفتاب بسازید بخاطراینکه نورآفتاب که واردخانه می شود علاوه برفوائد فراوان، خود نور شادی آور است، لذا می فرماید زندگیتان را با نور کافی شاد کنید.

برای شادکردن محیط خانواده وخروج از حالت خستگی و دلزدگی خانواده چند روش می تواند  موثر باشد:

 

1-  خانه را رو به آفتاب ساختن، دقت کردن در نورگیر های خانه.

2-  دومین راه که انسان محیط خانه را شاد کند خوش اخلاقی است، که هم بدون هزینه وهم  پرفایده است.
خوش اخلاقی پول نمی خواهد که انسان هزینه کند .آنقدر خوش اخلاقی اهمیت دارد که پیغمبر خدا حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه وآله)فرمود: من آمدم اخلاق را در جامعه پی ریزی کنم،جامعه ای که فنداسیون بناء رفیع آن اخلاق باشد آن جامعه سود می برد،اگر مسولینش اگر مبلغین دینش،در یک کلمه اهالی آن جامعه اخلاق خوش داشته باشند و در نقد و در انتقاد و در کار و تلاش، اخلاق حسنه و روحیه باز  باشد ؛ شادی برآن جامعه حاکم خواهد شد. حضرت امیرالمومنین می فرماید:سرلوحه ی کتاب یک شیعه را بعد از اعتقادات، اخلاق خوش دانسته اند.
ما مازندرانی ها در مورد مهمانی ها ضرب المثلی داریم ؛که غذا پیاز باشداماپیشانی صاحب خانه باز باشد. اما از آن طرف شخصی سفره ای خوب تدارک ببیند، هنگام غذا خوردن بگوید: بله خبرداری همین سیب زمینی که ما آوردیم،الان کیلویی فلان قدراست؟ شروع کردن به بد گفتن از  وضعیت اقتصادی شادی و روحیه باز را سلب میکند.

3-    شوخی کردن.
چرا حاج آقای قرائتی با  35سال سخنرانی در تلویزیون و  با وجودحملات شدید به روحانیت؛. همچنان صحبتهای ایشان طالب دارند؟ چون در فرمایشات خودشان هم از قرآن و هم از روایات بهره می گیرند و هم به زبان مردم سخن می رانند و هم از شوخی ها غافل نیستند.
اولیاء الهی،پیامبران خدا،ائمه دین،افرادشوخ طبع را تحویل می گرفتند بعضی ازوقتها افراد شوخ دیر به محضر معصوم دیر رسیدند، پیغمبرمی فرمودند: آن بنده خدا که شوخ طبع بود الان مدتی ایشان را نمی بینم(همه اینها دراصول کافی آمده است، اصول کافی منبع دسته اول بعد از قرآن کریم است) . نمی شود همیشه انتقاد، انتقاد، انتقاد... در این شب نشینی ها بشینیم و بگوییم دنیا را آب برده.روحتان با این حرفا خسته می شود. بگذارید این فضا فضای شاد باشد. طنزهایی که بدون برخوردن به شخصیتهای دیگران در زندگی باشدخیلی کانون خانوادگی و دوستانه را تلطیف میکند ، شوخی کردن از خصایص ائمه دین بود. البته اگر در همین شوخی کردن افراط بشود دعوا و درگیری می شود.خدا حفظ کند آیه الله جوادی آملی را که می فرمودند با شخصیت و شخص شوخی نکنید،شوخیتان به کسی برنخورد.لذا فرمودند افراط نکنید و با شوخی آبروی کسی را نبرید با دست انداختن این و آن خودتان را شاد نکنید . اگر این کار را کردید اقتدار شما در خانه و جامعه از بین می رود. آبرویتان درمعرض خطر است جرات پیدا می کنند تا با شما یکی به دو بکنند. در مواضع متقن ؛ سخنتان را شوخی می بپندارند، شوخی که از حد بگذرد افسردگی می آورد . و سوهان روح می شود . لذا پدران و مادران درخانه شوخ طبع باشند . بعضی ها دوست دارند همیشه روضه گوش کنند. قرآن در موردگاوبنی اسراییل می فرماید: رنگش زرد خوش رنگ که نگاه کردن به آن یک فضای شادی را در آدم ایجاد می کند ؛ باشد. .خداوند در تشویق به عبودیت و بندگی خویش از مشوق های نشاط آور بهره مگیرد و می فرمایند: بهشت درخت دارد،بوستان دارد،حوردارد،چشمه دارد،عسل دارد.البته از جهنم هم می گوید. فضا در قرآن  یک سویه نیست ، روان شناسی رنگها در قرآن مقوله ای است که متخصصین باید به آن بپردازند. روان شناسی بکارگیری واژه ها هم همین گونه .

4-    تفریحات سالم است.
تفریح همیشه باپول نیست باغات یا رودخانه ها یا جنگل یا ییلاقی در همین بابل هست. گاهی با خانواده به این جاها برویم .این خانم از بس در و دیوار خانه را نگاه کردو مسیرش آشپزخانه بود وکار،در این خانم یک زدگی ایجاد می شود، دستشو بگیر غذارو بگیر ببر جنگل بخور، مسافرت حتما به مکه و کربلا نیست که بگویید پول نداریم، مشهدالرضا علیه السلام هم است .گاهی اوقات چهار روز برود و برگردد یک روحیه ای تازه بشود.

5- گفتگو.
امروز متاسفانه در خانه در مهمانی ها یا مشغول پیامک فرستادن هستیم  یا از بس شبکه های تلویزیون،خود جمهوری اسلامی10،20شبکه دارد اگر کسی در کنارآن بعضی از گیرنده ها را هم  نصب بکند  300،400شبکه می شود ؛ خوب, اصلا وقت ندارد شبکه ها را جابجا کند ، وقت تمام می شود. وقت حرف زدن با خانم را ندارید  اصلا این تلویزیون را خاموش کن، با هم دیگر بگویید و بشنوید.