تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - صداقت و عیب یابی ازخویشتن....و رسیدن به زندگی باآرامش

صداقت و عیب یابی ازخویشتن....و رسیدن به زندگی باآرامش

صداقت قدم نهم در رسیدن به زندگی با آرامشحجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین تقی پور:

یکی از اصلی ترین پایه های زندگی مشترک اعتماد متقابل است. اعتماد متقابل یعنی این که زن و شوهر در رفتار و گفتار به یکدیگر اطمینان داشته و نسبت به هم شک و تردید نداشته باشند.

اگر اعتماد میان زن و شوهر از بین برود، تمام رفتارها و گفتارهای آن دو برای هم معنادار می شود در این صورت دیگر آرامش از این زندگی رخت بر خواهد بست.

اصلی ترین  عاملی که می تواند اعتماد متقابل را از بین ببرد دروغ است.

شاید صداقت در برخی از موارد پر هزینه باشد؛ اما مایه نجات انسان بوده و در مقابل، نه تنها دروغ مشکلی را حل نمی کند؛ بلکه پایه های زندگی را خرد می کند.

ترس از تبعات راست گویی را فقط با ایمان به خدا می توان از بین برد؛ چرا که طبق وعده صریح روایات، خداوند با راستگویان است.

با تمام آنچه درباره زشتی دروغ و لزوم صداقت بیان شد، نباید فراموش کرد که اگر چه دروغ گفتن حرام است؛ اما این بدان معنا نیست که گفتن سخنان راست همیشه لازم باشد. من نباید وقتی لب به سخن می گشایم. دهانم را بوسیله دروغ بدبو کنم؛ اما نباید هر سخن راستی را هم به زبان بیاورم گاهی بیان سخنان راست، فتنه ای ایجاد می کند که اصل زندگی را زیر سوال می برد ؛ مثلا فرض کنید مادر شوهری، غیبت عروس خود را کرده است. آیا صداقت حکم می کند که مرد، این مساله را با همسرش در میان بگذارد؟ بدون تردید جواب منفی است. نام این عمل صداقت نیست. از نگاه معارف دینی یکی از لوازم صداقت آن است که انسان برخی از دانسته ها ی خود را کتمان کرده و بر زبان نیاورد.

...................................................................................................

دهمین قدم در رسیدن به زندگی بدون اضطراب ؛عیب یابی از خویشتن


  حجه الاسلام والمسلمین دکتر حسین تقی پور امام جمعه گتاب و مدرس سطوح عالی حوزه های علمیه در ادامه سلسله بحث های خود به دهمین قدم جهت رسیدن به زندگی بدون اضطراب اشاره نمودند . ایشان با اشاره به سخنان علی علیه السلام شناخت عیبها را از سودمند ترین شناخت ها دانست (غرر ص 235).

بنا به سخنان امام علی علیه السلام  عدم شناخت از نواقص خویشتن نشانه جهل انسان است.(غرر ص 234) البته شاید همو دارای مدرک دکتری هم باشد اما در مکتب علی علیه السلام جاهل است . اساسا در فرهنگ قرآن  و عترت برخی از عالمان ؛جاهلند و این تناقض نیست .از این رو به خویشتن با نگاه عیب جویانه باید نگریست .

از برکات مشغول شدن به عیب های خود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

یکم:رسیدن به کمالات انسلنی که مولا علی علیه السلام (غرر ص234)فرمودند:«برترین مردم کسی است که عیوبش او را از عیوب مردم غافل کند ».

دوم:قابل تحمل تر شدن عیب های دیگران؛ چرا که وقتی خود را بی عیب دید در نتیجه از دیگران برتر می بیند و لذا نمی تواند براحتی با دیگرانی که در نظر او معیوبند کنار بیآید . حضرت علی علیه السلام (همان)می فرمایند:کسی که به لغزش خویش توجه کند لغزش دیگران در مقابلش کوچک میشود.

سوم: عدم دل زدگی از همسرش ؛زیرا اگر شخصی خود را منبع کمالات دانست ؛دیگری را باتلاق رذایل می بیند.کم کم  همسر خود لایق هم سری نمی داند و به تدریج سر خود را از همسرش جدا می کند.

حال که بحث به اینجا رسید اجازه می خواهم که یکی از بزرگترین عیبهای مازندران غیور و با حیا را که این روز ها در رسانه ها از زبان دو اداره کل ثبت احوال و اسناد مازندران بازتاب یافت را باز گو کنم .این عیب در حال نضج؛ تن غیور و خانواده دوست مازندرانیها را رنجور کرده است . دیدن این عیبها انشاالله تعالی زمینه درمان را برای مردم و مسولین فراهم آورد.

بر اساس آمارهای رسمی دو اداره کل ثبت احوال و اسناد مازندران: امسال( 1393شمسی) برای چندمین سال، آمار طلاق در مازندران افزایش یافت و این یعنی وجود لایه‌های چرکین فرهنگی در زیر پوست زندگی زوج‎های جوان این استان ؛ اما به علت تکرار هرساله، این واقعیت تلخ در فضای ذهن مردم غیرتمند این استان عادی شد.واین درد مضاعف است.امسال از 11 میلیون و 200 نفر جوان آماده ازدواج در کشور 14 درصد جمعیت مازندران به تعداد 450 هزار نفر جوان به این آمادگی رسیده‎اند.
49 درصد از جمعیت متأهلان مازندران یا فرزند ندارند و یا تک فرزند هستند، 23 درصد در پنج سال نخست زندگی مشترک، فرزند ندارند و شاید یکی از دلایل راحت جدا شدن آنها از همدیگر (طلاق) همین عامل باشد19. درصد خانواده های مازندرانی تک فرزند هستند،

هر ساله به میزان 73 هزار نفر از جمعیت جوان مازندران کاسته می‌شود و در ازای آن، تنها 38 هزار نفر جایگزین جوان می‌شود .مازندران در ولادت بین 31 استان دارای رتبه 30، در فوت رتبه 19، در ازدواج رتبه 20 و در طلاق رتبه هفتم کشور است . نرخ رشد جمعیت در استان  بسیار پایین و در طلاق بسیار بالا است.

طی 9 ماه اخیر 20461 واقعه ازدواج و 5013 طلاق در مازندران ثبت شد.آمار مدت مشابه یعنی سال(1392) استان، 21428 واقعه ازدواج و 4551 واقعه طلاق بوده که مقایسه آن، نشان می‌دهد ازدواج 9 ماهه امسال 5 درصد نسبت به 9 ماه سال گذشته کاهش داشته و طلاق در مازندران 11 درصد افزایش داشته است.

مدیران و دستگاه‌های فرهنگی و پژوهشی و شورای فرهنگ عمومی استان و شهرستان‌ها و همه دلسوزان جامعه برای چاره‎اندیشی و ارائه راهکارهای موثر عملیاتی فعال شوند. نکته اساسی که باید به آن در درجه اول توجه کنند، تمرکز بر سبک زندگی اسلامی و دینی مردم استان است. به طور قطع، والدین برای اصلاح سبک و سیاق زندگی خود و نحوه ارتباط با فرزندان و ایجاد فضای تربیتی سالم و موثر باید آستین همت و غیرت بالا بزنند. تا زمانی که فضای اخلاقی و عفاف فردی و اجتماعی در شهرها و روستاهای‌مان حاکم نشود و خودنمایی‌ها و مانورهای شهوانی در نوع پوشش دختران و خانم‌ها، همچنین پسران و مردان‌مان رخت برنبندد و امنیت اخلاقی بر مناسبات و روابط اجتماعی خانم‌ها و آقایان حاکمیت نیابد، نمی‌توان اصلی‌ترین سلول اجتماعی یعنی خانواده را از گزند آسیب‌ها در امان داشت.