تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - آرایش خاص همسران در برابر کودکان

آرایش خاص همسران در برابر کودکان

آرایش خاص همسران در برابر کودکان معمولا فرزندان از دو، سه سالگی، سعی می‌کنند که رفتارهایشان را شبیه والدین و افراد محبوب خود کنند. از این رو کودکان به صورت تقلیدی رفتارهای مثبت و منفی والدین و اطرافیان را انجام می‌دهند که با گذر زمان، این رفتارهای تقلیدی می‌تواند در شخصیت کودکانمان نهادینه شود.

امّا نکته حائز اهمیت این است؛ از آنجایی که در اسلام همواره و به انحاء مختلف، سفارش شده است که بهترین زنان، آن زنانی هستند که خود را به بهترین شکل برای همسرانشان بیارایند[۱] آیا با وجود رفتارهای تقلید کننده از سوی کودکان، باعث نمی‌شود که آرایش مادران در خانه، تاثیر منفی روی تربیت کودکان بگذارد؟

البته باید توجه داشت که آراستگی(به معنای تمیز و مرتب بودن ظاهر) با آرایش و زینت کردن خاص برای همسر متفاوت است. از طرفی آراستگی والدین در خانه و استفاده از کلمات محبت آمیز به یکدیگر، نه تنها آسیبی برای فرزندان ندارد، بلکه به صورت غیرمستقیم موجب می‌شود که کودکان نیز آموزش ببینند که همواره آراسته باشند و در کنار آن علاقه و محبت کردن را نیز یاد بگیرند.

پس آراستگی زن برای مرد و یا مرد برای زن، اگر نگوییم که بار مثبت تربیتی ندارد، حداقل اینکه هیچ آسیب تربیتی برای کودکان بدنبال ندارد. امّا بحث در مورد آرایش و زینت خاصی است که زن برای همسرش در خانه انجام می‌دهد تا همسرش به او تمایل پیدا کند(و عشق و علاقه آنان به همدیگر دوچندان شود) آیا این نوع زینت و آرایش خاص زن برای همسرش، موجب انحراف کودکان می‌شود بطوریکه لطمه به تربیت آنان بزند یا نه؟

البته خود فرزندان می‌دانند که پدر و مادر در شرایط خاصی که زن و شوهر هستند، می‌توانند آرایش و آراستگی ظاهری در برابر هم داشته باشند؛ چون مشاهده می‌کنند که مادر در موقعیت‌های خارج از خانه بسیار پوشیده است و رابطه سنگین با جنس مخالف خود دارد.

ولی موضوعاتی مانند آرایش و زینت(تحریک آمیز برای همسر) و یا عشق و محبت‌هایی که بار جنسی دارد، مسلما در هنگامی که فرزندان هستند کار مناسبی نیست و یقینا، می‌تواند برای فرزندان بدآموزی نیز داشته باشد.

لذا همسران با مدیریت زمان، می‌توانند در زمانی که فرزندان در اتاق شخصی والدین نیستند و یا زمانی که قصد خوابیدن دارند و همسران تنها بسر می‌برند، عشق و محبت خاص خود را همراه با آرایش و زینت خاص برای همدیگر داشته باشند.

از این رو لازم است والدین، از رفتارهای ذیل در حضور فرزندان، پرهیز کنند:

۱. اجتناب از مشاهده فیلم‌های نامناسب که در آن زنان و مردان با پوشش‌های نامناسب، عریان و نیمه عریان، روابط و رفتارهای زننده، رقص‌های تحریک آمیز، معاشقه و روابط جنسی را به نمایش می‌گذارند.

۲. اجتناب والدین از شوخی‌های رکیک و زننده، ایماء و اشاره جنسی، کنایه‌های جنسی، لمس و در آغوش کشیدن همدیگر که بار جنسی داشته باشد.

۳. اجتناب والدین از ناز و نوازش، بوسیدن و معاشقه با همدیگر در حضور فرزندان.

پی‌نوشت:
[۱]. پیغمبراکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «بر زن است که در برابر شوهر خود را به بهترین عطرها معطر کند و بهترین لباس خود را بپوشد و خود را به بهترین زینت، خود را زینت کند و...»[الكافی، ج‏۵، ص۵۰۸]
همچنین امام علی(علیه‌السّلام) در این باره فرموده است: «جهاد زن، آراستگی و زیبایی برای شوهرش است.»[نهج‌البلاغه، کلمات قصار، ش۱۳۶]