تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - دوری از تطابق زندگی با خواست مردم ، نظافت و آراستگی

دوری از تطابق زندگی با خواست مردم ، نظافت و آراستگی

قدم هفتم در رسیدن به زندگی با آرامش دوری از تطابق زندگی با خواست مردمحجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین تقی پور :

متاسفانه بسیاری از زندگی ها آغاز وانجامشان بر اساس خواست مردم است. در این که چه همسری را انتخاب کنیم، چگونه مراسم عقد عروسی بگیریم؟ مراسم جشن تولد چگونه باشد؟

مراسم دفن و کفن و ختم را با چه کیفیتی برگزار کنیم؟ در این ها همه و همه خواست مردم حرف اول وآخر را می زند.

گاهی به قدری در تن دادن به خواست مردم پیش روی می کنیم که حتی حاظریم بر خلاف عقاید خود عمل کرده؛ اما نظر مردم را جلب کنیم؛ یعنی دینمان را به دنیای دیگران بدهیم.

پیر مردی شامی از امیر مومنان علی علیه السلام پرسید «بد بخت ترین خلق خدا کیست؟» حضرت فرمود: «کسی که دینش را به دنیای دیگری می فروشد».

حتی در ازدواج هم برخی با توجه به نگاه مردم تصمیم می گیرند؛ یعنی با کسی ازدواج می کنند که مردم او را بپسندند. در این ازدواج ها نباید منتظر عاقبت خوشی بود.

مردی از اهل کوفه به امام حسین علیه السلام نامه نوشت که «ای آقای من! مرا به خیر دنیا وآخرت آگاه کن». حضرت در پاسخ او نوشت : «بسم الله الرحمن الرحیم اما بعد:همانا کسی که رضایت خدا را به قیمت خشم مردم به دست می آورد، خداوند او را از مردم کفایت می کند، و هر کسی که رضایت مردم را به قیمت خشم خداوند طلب کند، خداوند او را به مردم واگذار خواهد کرد والسلام».

امام صادق علیه السلام فرمود:« رضایت مردم را نمی توان به دست آورد و زبانشان را نمی شود کنترل کرد».


..........................................................................................

نظافت و آراستگی قدم هشتم در رسیدن به زندگی با آرامش

از حساسیت هایی که در همه انسان ها؛ چه مرد و چه زن وجود دارد ، حساسیت نسبت به نظافت است. رعایت نظافت ظاهری، از شرایط دین داری و اخلاق انبیاء است. نظافت به قدری اهمیت دارد که حتی فرشتگان هم نسبت به رعایت آن از سوی انسان ها حساس هستند. در معارف دینی، نظافت از ابعاد مختلفی بررسی شده و به همه این ابعاد هم توصیه شده که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

الف) نظافت تن

ب) نظافت لباس

ج) نظافت دهان و دندان

د) نظافت خانه

ه) آراستگی

ممکن است کسی تمیز باشد؛اما آراسته نباشد. آراستن یعنی افزودن به زیبایی ظاهری. دوست داشتن زیبایی، امری فطری است که خداوند هم آن را دوست دارد و تمایل به آن را در وجود ما نیز قرار داده است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وقتی می خواست از خانه بیرون برود به آینه نگاه می نمود، مویش را صاف می کرد و شانه می زد و گاهی در آب می نگریست و موهایش را مرتب می نمود. او برای اصحاب خویش هم خود را زیبا می کرد؛ چه رسد به خانواده اش.

مراقب آراستگی های حرام باشیم

برخی از آراستگی ها حرام است و به جهت رعایت شرط بندگی باید از ان ها پرهیز کرد؛ مثلا طلا و ابریشم برای مردها حرام است همچنین زن ها هم نباید زینت های خود را به نامحرم نشان دهند.

خوشبو کردن

یک نکته درباره عطر

برخی از افراد نسبت به عطر حساسیت دارند؛ مثلا با بوییدن عطر سر درد گرفته و یا دچار عطسه های پشت سر هم می شوند. اگر همسرتان از جمله این افراد است:

اولا از عطر استفاده نکنید.

ثانیا اگر نسبت به گلاب حساسیت ندارد از آن برای خوشبو کردن خود استفاده کنید.

ثالثا اگر نسبت به گلاب هم حساس است، تلاش کنید هیچ گاه بد بو نباشید.

با یک حمام مختصر و کوتاه هم می توان بوی بد را از خویش دور کرد.

خوشبو کردن زنان برای مردان نا محرم