تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - پنجمین گام برای رسیدن به زندگی با آرامش ؛ قهر نکردن

پنجمین گام برای رسیدن به زندگی با آرامش ؛ قهر نکردن

قهر نکردن پنجمین گام برای رسیدن به زندگی با آرامشحجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین تقی پور : پنجمین گامی که قرار است برای رسیدن به زندگی با آرامش و با حد نصاب دینی برایتان عرض کنم ، قهر نکردن است.

متاسفانه برخی ها ، اولین راه حل پس از اختلاف را قهر کردن می دانند. با افراد هم مسجدی ، هم اداره ای ، هم هیئتی و همسایه زمین و نیز در زندگی مشترک ؛ اولین گام را قهر کردن می دانند. که باید این قهر کردن ها را قطع کرد.

حضرت امام صادق علیه السلام می فرماید : هیچ خیری در قهر کردن نیست. همچنین آن امام بزرگوار در حدیث دیگری می فرماید : آنقدر ، شیطان قهر کردن را دوست دارد که وقتی 2 مومن با هم آشتی می کنند ؛ شیطان ناله سر می دهد. پس قهر کردن شیطان را شاد و بشاش می کند.

آنقدر قهر کردن مذموم است که احتی اگر حق با شما باشد اگر 3 روز با مومنی قهر کنی ؛ اعمالت دیگر اعمال نیست. حتی اگر شد با عذرخواهی و تقصیر را به گردن گرفتن ، غائله را ختم کنید. برخی می خواهند که حتما اثبات کنند که حق با آنهاست. بویژه این موضوع را خانم ها باید بیشتر مراقبت کنند.

حدیث دیگری به این مضمون داریم که اگر کسی برای آشتی کردن در مسائل خانوادگی و ... زودتر قدم بردارد به اهداف تعیین شده خداوندی یعنی عبودیت و ... زودتر می رسد.

متاسفانه برخی بهترین راه را قهر کردن می دانند و دلیل می آورند که اگر بیشتر بحث کنیم ، اختلافات بیشتر می شود. با قهر کردن عصبانی هم نمی شویم. هم ما راحتیم و هم طرف مقابل. اینها گاهی دیده می شود که با اصفهان و سیستان ، رفت و آمد دارند ولی با برادر خودشان ارتباط ندارند.

چیزی شیطان را بیشتر از قهر شاد نمی کند. خدا زبان داد. منطق داد. مبانی دین داد. شما توضیح بخواهید که موضع گیری او براساس رساله بوده یا ریش سفیدی یا ...؟ بعضی که راه حل قهر کردن را برای آرامش خانواده ارائه می دهند ، اشتباه بزرگی می کنند. البته اگر قهر کردن و بحث و جدل را در کنار هم بگذارید ، این درست است ولی ما می گوییم زوجین باید با گفتگو مسائل را حل کنند نه بحث کردن.

امام حسین علیه السلام در موارد زیادی در کربلا با سپاهیان مقابل گفتگو  می کند و این برای اتمام حجت و عرضه حرف دین به طرف مقابل بود.

حضرت آقا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید : وقتی کسی از شما عصبانی شد ، باید سکوت اختیار کند.

برخی در عصبانیت حرفی می زنند که دیگر نمی شود درستش کرد. و در حال عصبانیت ، افراد ، حق را هم نمی پذیرند.

امیرالمومنین علیه السلام می فرماید : خشم را با سکوت درمان کنید.

وقتی عصبانی شدید ، ذکر بگویید. اگر نشسته اید ؛ بایستید ؛ راه بروید.

قهر ، کینه را زیاد می کند. معمولا  اگر 2 نفر قهرند در خانه خودشان با زن و بچه شان صحبت می کنند و غیابی طرف مقابل را محاکه می کنند. و طرف هم ک نیست از خودش دفاع کند.

2 برادر که با هم دعوا دارند بچه ها و خانم های 2 طرف میبنی که علیه هم موضع گیری می کنند. چون هر کدام در خانه خودشان یک طرفه به قاضی می روند. حداقل برادرزاده ها و خانم ها با هم گفتگو کنند.

قهر راه حل نیست. قهر داروی مسکن حداکثر 3 روزه است. مرد و زن قهر نمی کنند بلکه با گفتگو مسائل را حل می کنند.