تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - 14 قانون برای گفتگوی میان زوجین

14 قانون برای گفتگوی میان زوجین

14 قانون برای گفتگوی میان زوجین
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین تقی پور ،امام جمعه بخش گتاب :
در سلسله مباحث گذشته، عرض شد که انسان برای شیرین شدن زندگی اش باید 18 قدم بردارد.  
قدم چهارم "گفتگوی زوجین" است. درباره این قدم چهارم ، 2 قسمت را بحث کردیم. 

قسمت اول این بود که راجع به چه چیزهایی صحبت کنیم؟ و قسمت دوم این بود که درباره چه چیزهایی اصلا صحبتی نکنیم؟ 

حالا در قسمت سوم از قدم راجع به این موضوع بحث می کنیم که "قوانین گفتگو" چیست؟ بنده امروز چند مورد را بصورت گذرا ، می شمارم:

1. حساسیت داشتن در انتخاب واژه ها و جمله ها و لحن کلام

باید در گفتگو ، هنرمندانه حرف زد. گفتگو نباید همراه با تمسخر باشد. برخی در سخنانشان به طرف مقابل طعنه و کنایه می زنند که اینها درست نیست. متاسفانه برخی شوهر ها آبروی خانمشان را مهمانی ها می برند و بعد می گویند : مگر مرد عذرخواهی می کند؟!! وقتی خداوند حضرت موسی را به همراه برادرش هارون علیهما السلام ، بسوی فرعون فرستاد ؛ فرمود : ((قولا له قولا لیّنا)) و الا حضرت موسی علیه السلام ، معجزه که داشت ؛ می توانست با برادرش برود و به فرعون بد و بیراه بگوید.

2. تعیین زمان برای گفتگو

گفتگو نباید در حضور فرزندان و سایرین باشد. چون می خواهیم گله ها را مطرح کنیم. اگر بعدا نیاز شد با ریش سفید ها مشورت می شود. سریع به دادگاه حل اختلاف نروید.

3. در گفتگو ها عقل حاکم باشد

4. در گفتگو ، عدالت را رعایت کنید

اگر شوهر باسواد تر است یا زبان تندتری دارد ؛ نباید همسرش را بکوبد. از او راجع به مشکلاتش سوال بپرسید. عادلانه صحبت کنید.

5. خود را در معرض نقد قرار دهید

به تعدادی از طلبه هایی که برای ازدواج به سراغ خانم طلبه نمی رفتند گفتم که علت این قضیه ، خودپرستی شماست. شما می خواهید خانمی داشته باشید که چیز زیادی نداند و شما تحکم کنید. این خیلی زشت است. یکی از موانع عاطفی میان زن و مرد ، عدم گفتگو است. مسائل را به شوهرتان بگویید. اگر خداترس باشد ؛ دیگر اذیت نمی کند. برخی وقت ها باید از همسر پرسید که آیا از من راضی هستی؟

6. پرهیز از حساسیت زایی

مثلا پدر شما قبلا چیزی گفته که خانمتان به او حساس شده ؛ در چنین مواقعی نباید پدر را بعنوان ریش سفید وارد مسائل کرد. اگر نیاز به ریش سفید داشتید از بقیه کمک بگیرید.

7. شروع صحبتتان از مطالب مورد قبول همسرتان باشد

الان اگر بنده بخواهم با کافری صحبت کنم ؛ نمی توانم بگویم که امام صادق علیه السلام چنین فرمود. چون برای او اول باید خدا  و ... را ثابت کنیم تا برسیم به حجیت حدیث امام صادق علیه السلام. شما هم اگر همسرتان مثلا صحبت های آقای قرائتی را قبول دارد از کتاب ها و گفته های آقای قرائتی برایش دلیل بیاورید. اگر همسرتان اهل حدیث یا قرآن است برایش از حدیث و قرآن ، دلیل بیاورید.

8. به صحبت های همسرتان توجه کامل داشته باشید

متاسفانه گاهی هست که خانم یا آقا به حرف های همسرشالن اصلا گوش نمی دهند. ... الان ما در ایام اسیری اهل بیت علیهم السلام هستیم. وقتی امام سجاد علیه السلام و سایر اسرا را به شام می بردند ؛ مردم آنجا اهل بیت علیهم السلام را شورشی و مستحق عذاب می دانستند. لذا پیرمردی جسارت های تندی به امام حسین علیه السلام و امام سجاد علیه السلام بخاطر همین موضوع کرد. امام سجاد علیه السلام تا آخر به گفته های پیرمرد گوش داد و سپس فرمود : برادر شامی من! من حرف های تو را گوش دادم حالا اجازه می دهی که من هم با شما صحبت کنم؟ ... بگذارید حرف طرف مقابل تمام شود. و بعد حرفتان را بزنید. رسول گرامی اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : کسی که در میان حرف برادر مومنش بپرد ؛ مثل این است که بصورت او چنگ انداخته است. بنده در 6 سالی که افتخار داشتم که در درس های حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی شرکت کنم ؛ شاهد بودم که ایشان اصلا اجازه نمی داد که کسی وسط صحبت کسی ، حرف بزند.

9. پرهیز از جدال

از بگو مگو ها ، از مراع و جدال باید پرهیز کرد. امیرالمومنین علیه السلام در حدیثی به این مضمون فرمود که : از خصومت و جدال بپرهیزید. که دل انسان را نسبت به برادرش مریض کرده و ایجاد نفلق می کند.

10. پرهیز از محاکمه طرف مقابل

11. حق پذیر باشید

حاج آقای فاطمی نیا می فرمود : عالمی با خانمش بحث می کرد. وسط صحبت فهمید که حق با خانمش است ولی او ادامه داد ؛ آن عالم می گفت در گوشم شنیدم که گفته شد : خبیث! ادامه نده.

12. با مقدمه چینی حرف بزنید

ایطور نباشد که تازه از راه رسیده ، خسته و بدون آرامش  شروع به بحث کند.

13. صبر برای نتیجه گرفتن

14. توجه به حوصله همسر

برخی آنقدر صغری و کبری می چینند که حوصله همسرشان سر می رود.