تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - موانع گفتگوی بین همسران چیست؟

موانع گفتگوی بین همسران چیست؟

10 مورد از موانع گفتگوی زوجینحجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین تقی پور در ادامه سلسله مباحث تشریح گام های لازم برای رسیدن به آرامش و موفقیت در زندگی مشترک بیان داشتند : در معرفی و تشریح 18 گامی که موجب رسیدن به آرامش در زندگی مسلمانان می شود به قدم چهارم رسیده بودیم و  عرض کردیم که فرهنگ گفتگو باید در میان زن و مرد و کل اعضای خانواده رایج شود.

چون با همین نشستن و گفتگو کردن ، بسیاری از مشکلات حل می شود. حتی با سایر فامیل ها هم که مهمانی می رویم ؛ نباید اینطور باشد که فقط بخورند و بروند. باید به گفتگو هم برسد.

باید شب نشینی هایی که مرسوم بود را دوباره احیا کنیم. اینگونه بسیاری از دعواها و گله ها ، حل می شود. گفتگو که نشود دعوا و کینه بالا می رود. آن جمعه گام چهارم را آغاز کردیم و امروز ادامه اش را بیان می کنیم. طبق آمار خبرگزاری فارس در سال 1384 ، میزان گفتگوی زوجین در خانه به نیم ساعت هم نمی رسید. چرا در مورد اینکه پسرمان الان یک هفته است که نماز صبح بیدار نمی شود یا در مورد اینکه پیام های مشکوک دارد ؛ گفتگو نمی کنیم؟ گاهی ما برخی حرف ها را شرم می کنیم که مستقیم به فرزندانمان بگوییم ؛ اینجا باید از روحانی محل ، ریش سفید یا ... استفاده کنیم

.

در خطبه گذشته 6 مسئله ای که باید پیرامون آن صحبت کنیم را گفتم. امروز 3 مسئله ای را می گویم که نباید در خانه از آن ، صحبتی کنیم. البته در سایر مجامع هم نباید از این موضوعات ، صحبتی شود.

1.درباره دیگران ، صحبت نکنیم. مگر اینکه با ما کاری داشته باشند. چرا؟ چون در مورد فلانی که صحبت کنیم ؛ مقایسه و حسرت و افسوس و چشم و هم چشمی به وسط می آید.

2.درباره گذشته های تلخ هم نباید صحبتی کنیم. نباید مشاجرات قبلی ، ناراحتی های قبلی را یادآوری کنیم.

3.در مورد مسائلی که اطلاع کافی نداریم ؛ صحبت نکنیم.

پس عرض شد که چهارمین گام برای ایجاد یک زندگی با آسایش ، گفتگوی با همسر و ارکان خانواده ، آن هم بصورت رو در رو است.

حجت الاسلام دکتر تقی پور در تبیین اهمیت دادن اهل بیت علیهم السلام به موضوع گفتگو ، بیان داشتند : امام حسین علیه السلام تا آخرین لحظه با عمر سعد ، بصورت خصوصی از باب اطلاع دادن و آگاه کردن و از روی شفقت ، گفتگو کرد. اما همین جانور -عمر سعد لعنه الله - در روز عاشورا اولین تیر را پرتاب کرد. همین جا یادآوری کنم که این را به مباحث سیاسی نزنید. ذهنتان از این جمله به مباحث سیاسی ای که این روزها مطرح است ، نرود.

حالا یک بحث دیگری را هم عرض کنم. موانع گفتگو چیست؟ چه چیزی سبب می شود که زوجین موفق به گفتگو نشوند؟

1.بی برنامگی : ما برای همه چیز برنامه داریم اما برای گفتگو برنامه نداریم. چند وقت است که معلوم است خانم مشکلی دارد ؛ اما ما نمی رویم که بگوییم : خانم چه مشکلی داری؟ آقا به مجلس امام حسین علیه السلام می رود و سینه زنی می کند ؛ خانم برای مجلس امام حسین علیه السلام کار می کند اما با هم با اخم برخورد می کنند.

2. رسانه : خانم خانه ، چقدر برنامه تلویزیونی از برنامه کودک تا ماهواره می بیند؟ حتی گاهی به کارهای خانه هم نمی رسد. تلویزیون و ماهواره ، اعتیاد می آورد. حتی شبکه پویا برای بزرگ ها اعتیاد می آورد.

3.روابط فامیلی زیاد .... هر شب به جاهای مختلف مهمانی می رود و وقت نمی کند یک شب با فرزندان خودش شام بخورد. با آنها گفتگو کند. با نوه عزیزم گفتگو کنم. در تنهایی به او تذکرات لازم را بگویم. یا به مادرش یا به دوستانش بگویم تا به او اطلاع دهند.

قدیم ها ، افراد بی سواد بودند ولی می رفتند مجالس قرآن و خواندن قرآن را یاد می گرفتند ؛ حالا طرف دکترا دارد ولی قرآن را نمی تواند درست بخواند!

4.کار و شغل ... برخی تمام زندگی شان شده کار و شغل. .... کار زیاد ، مانع گفتگو است.

5.کینه ها و عقده ها ....

6.نا امیدی از گفتگوهای پیشین

7.کمرویی ... معمولا خانم ها خجالت می کشند.

8.ترس از عصبانیت طرف مقابل ... معمولا آقایان بیشتر سر و صدا می کنند.

9.نداشتن خلوت برای صحبت کردن

10.عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

شاید برخی تصور کنند که خیلی ریز گفتیم ولی واقعا اینها درشت و مهم است و باید در زندگی ما ، فرهنگ شود.