تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - سومین و چهارمین قدم موفقیت و آرامش در زندگی مشترک

سومین و چهارمین قدم موفقیت و آرامش در زندگی مشترک

سومین قدم برای زندگی بدون اضطراب؛احترام متقابل زن و شوهرحجت الاسلام دکتر تقی پور امام جمعه بخش گتاب در ادامه بحث های گام های موفقیت در زندگی مشترک: سومین قدم برای زندگی بدون اضطراب،احترام متقابل زن و شوهر است

احترام به شخصیت همسر باید ناموس زندگی مشترک باشد. به هیچ وجه و به هیچ بهانه ای نباید به همسر بی احترامی کرد حتی در اختلافات و اوج عصبانیّت.

بی احترامی به دیگران، خود نشانه پستی روح انسان است. اگر کسی که به او بی احترامی می شود از مومنان باشد زشتی این عمل بیش تر می شود تا جایی که چنین عملی در اندازه جنگ با خداوند دانسته شده است. احترام فقط وظیفه زن نیست. مرد هم باید به همسرش احترام بگذارد. احترام، کوچک و بزرگ ندارد. همه اعضای خانواده باید به یک دیگر احترام بگذارند.

برخی خیال می کنند که به صورت کامل ، احترام همسر خویش را رعایت می کنند، غافل از این که بسیاری از رفتارهای آنان مصداق بی احترامی است. اگر برخی از مصادیق احترام و بی احترامی را با هم مرور کنیم. معلوم می شود که تا چه اندازه به همسرمان احترام می گذاریم.

مصادیق احترام و بی احترامی عبارتند از:

  • الف) صدا زدن
  • ب) شیوه در خواست ها
  • ج)سلام
  • د) استقبال و بدرقه
  • ه) گوش دادن
  • و) احترام به خانواده همسر
  • ح) فحش دادن
  • ط) کتک
  • ی) تمسخرایجاد فرهنگ گفتگو، چهارمین قدم برای رسیدن به آسایش  وموفقیت ذر زندگی مشترک است


برای اینکه زندگی بدون اضطراب و با آسایشی داشته باشیم باید 18 گام برداریم که 3 گام اول را قبلا توضیح دادیم. 

چهارمین قدم این است که باید فرهنگ گفتگو را در درون خودمان ایجاد کنیم. این فرهنگ گفتگو اگر ایجاد نشود کارها به دیکتاتوری می انجامد. برخی برای اینکه اثبات مردانگی کنند فقط دستور می دهند. تا مثلا زن ذلیل نباشند! در حالی که در مواردی هم حق با خانم است.

طبق آماری که در اول خرداد 1384 منتشر شد ، شوهرهای ایرانی در خانه با زنان خود ، روزانه نیم ساعت هم صحبت نمی کنند! آن هم به بهانه های گوناگون. مثل اینکه چک دارم و خسته ام و یا بخاطر زود قهر کردن ها و ... جالب اینکه در همین نیم ساعت هم اکثرا صحبت از مسائل اقتصادی است. متاسفانه کمی از "دوستت دارم" و امثال آن که امام صادق علیه السلام به آنها سفارش کرده که برخی از جملات را بنده در این مکان نمی توانم بر زبان بیاورم را هم بیان نمی کنند.

فرهنگ گفتگو که نباشد ، سبب دیکتاتوری و سپس دعوا و درگیری می شود. چون منتظر شنیدن کلمه "چشم" است. که حتی گاهی هم اگر "چشم" نشنود ؛ قهر می کند.

اینکه راجع به چه مسائلی صحبت کنیم؟

1.در مورد رفع اختلافات ، صحبت کنیم..... شما از مادر من گلایه داری؟ چرا؟ من گلایه دارم؟ چرا؟ بسیاری از اختلافات ناشی از جابجا کردن حرف ها و حتی تغییر لحن گفتار و افزایش پیاز داغ است. البته برخی گفتگو می کنند که حرف خود را غالب کنند که این بد است.

حجت الاسلام دکتر تقی پور امام جمعه بخش گتاب ادامه دادند : 2.در مورد امور روزمره زندگی صحبت کنید. ... نوه ها چه می کنند؟ بچه ها چه می کنند؟ البته در مورد برخی امور هم نباید دخالت کنند. مثل اینکه برخی می گویند : خواهرت که زمگ زد ؛ چی گفت؟! برای باز کردن سفره دل نمی شود و لازم نیست که همه چیز را مطرح کنند. چون برخی چیزها فتنه انگیز است.

3.درمورد اشتراکات سخن بگوییم. .... هر دو مومن ، هر دو مسجدی ...

4.معرفت افزایی کنید ... در مورد انواع سایت ها و ماهواره ها و ... در مهمانی ها حرف و صحبت می شود اما با تاسف شدید با وجود مذهبی ها و روحانیون ، هیچ صحبت مذهبی ای نمی شود.

تا بحل چند کتاب را در خطبه ها پیشنهاد کرده ام ؛ امروز یک کتاب دیگر پیشنهاد می کنم و آن "قرآن حکیم" با ترجمه حضرت آیت الله مکارم شیرازی است که در کنار هر صفحه ای ، یک صفحه توضیح مختصر ، می نویسد.

5.پنجمین موضوعی که می توانند همسران راجع به آن به گفتگو بنشینند ؛ صحبت راجع به فرزندان برای رسیدن به وحدت رویه است.

6.در مورد مسائل علمی و برای بالا بردن اطلاعات همدیگر ، صحبت کنید.

الان توسط غیر مسلمان ها ، 500هزار پایان نامه نوشته شد که 50هزار مورد آن علیه تشیع بود. 300 شبکه فقط علیه شیعه حرف می زنند. مهمانی ها فرصتی عالی برای جواب دادن به سوالات و شبهات است.

قدمهای بعدی «موفقیت وآرامش در زندگی مشترک» خواهد آمد