تبلیغات
خانواده سالم درپرتواسلام - اولین راه برای موفقیت در زندگی مشترک ؛سپاسگزاری

اولین راه برای موفقیت در زندگی مشترک ؛سپاسگزاری


سپاسگزاری، اولین راه برای ایجاد درک متقابل در زندگی مشترک است

 


 حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین تقی پور امام جمعه گتاب :

 18 گام برای موفقیت در زندگی مشترک ، یعنی رسیدن به آرامش و امید و ... ، باید توسط زن و مرد برداشته شود.

ما امروز از توضیح اولین گام شروع می کنیم. اولین قدم این است که درک متقابل داشته باشیم. یعنی هم زن و هم مرد ، هر دو در درون خود دوست داشته باشند که همسرشان آنها را بفهمد.

اگر تقاضایی دارد ؛ همراه با درک روحیات و حساسیت های طرف مقابل باشد. باید ایده ها و افکار همدیگر را بفهمند.

اما ای بسا دیده می شود که همسری از ایده  شخصی خود دست نمی کشد و متاسفانه حتی گاهی بعد از تولد فرزند ، بخاطر لجاجت در این مورد ، کار به طلاق می کشد. الان در فریدونکار ، به ازای هر ازدواج ، یک طلاق ثبت می شود. و در گتاب ما به ازای هر 4.5 ازدواج ، 1 طلاق ثبت می شود.

درک یکدیگر به این معناست که علائق و سلائق یکدیگر را بفهمند. نوع زندگی ، نوع رفتار ، ادبیات گفتار و ... همه تاثیر دارد. لذا اسلام می فرماید که درک متقابل را حفظ کنید. اگر درک متقابل ایجاد نشود ؛ زن خود را کارگر خانه و شوهر خود را حمال زن ، می انگارد. البته شاید برخی زن ها بروز ندهند اما اینها در غذا درست نکردن ، داد و بیداد کردن و لجاجت ها خودش را نشان می دهد.

 

اما چه راه هایی برای ایجاد درک متقابل ، وجود دارد؟

3 راه برای این قضیه وجود دارد که بخاطر ضیق وقت ، امروز فقط یکی را می توانم عرض کنم. راه اول تشکر و سپاسگزاری است. خانم از آقا و آقا از خانم تشکر کند. گاهی 1000 کلمه می گوید ولی یک کلمه تشکر بر زبانش نیست. طعم غذا ، حتی چینش یک گلدان و ... بهانه ای برای تشکر است.

خداوند در آیات 16 و 17 سوره اعراف می فرماید : وقتی ابلیس رانده می شود ؛ می گوید : حالا که من رانده شدم کاری می کنم که بندگانت زبان شکر ، نداشته باشند.

لذا انسان زمانی متوسل به اهل بیت علیهم السلام می شود که دچار گرفتاری شده باشد. کجا رسم است که در مجلس عروسی ، داماد 2 رکعت نماز شکر بخواند؟ اما در مجالس ختم و بیمارستان ها همه خدا! خدا! می کنند.

باز هم خداوند در قرآن کریم می فرماید : ** لئن شکرتم لازیدنکم** شکر کردن ، هم اضافه می کند و هم انسان را دارای آبرو می کند. البته تشکر ، یکی اش از راه زبان است. یکی دیگر از راه عمل است. مثلا برای تشکر از خانمت ، او را یک سفر مشهد ببر. یا اجازه بده در یک سفر سیاحتی با خانم هایی که می شناسی شرکت کند.

امیرالمومنین امام علی علیه السلام می فرماید : کسی ک مورد نیکی قرار گرفت وظیفه دارد که نیکی کننده را پاداش دهد و اگر توان پاداش ندارد باید به خوبی تشکر کند و اگر از تشکر کردن هم قاصر است وظیفه دارد که بین دوستان که می نشیند به خوبی از محبت های او یاد کند. اگر کسی در این 3 مرحله کوتاهی کند ؛ او دیگر لایق نیکی نیست.

لذا علامه طباطبایی وقتی از او تعریفی می کنند ؛ می گوید هرچه دارم از خانمم است.

امیرالمومنین علیه السلام می فرماید : سپاسگزاری ارزشمندتر از نیکی کردن است. چون تشکر می ماند و نیکی از بین می رود.

قدر نشناسی کردن مثل سوهانی است که روی یک برگ لطیف گلی بکشید.

البته درست است که طرف مقابل باید تشکر کند ولی شما انتظار تشکر نداشته باش. زیرا در اینصورت اگر او تشکر نکرد ؛ این سبب خود خوری شما می شود


بقیه "گامهای موفقیت در زندگی مشترک" درادامه خواهد آمد...